Anyás-Apás · 2022.07.08 08:37 · 5 perc

Vízivási és pancsolási kisokos gyerekeknek, kánikula idejére

Nyár, meleg, víz: a gyerekek ezeket hallva azonnal indulnának a strandra. A felnőtteknek viszont nemcsak a külső felfrissülésről, de a belső hidratálásról is gondoskodniuk kell, hiszen a kicsik maguktól jellemzően nem isznak eleget.

A gyerekek testi és lelki egészségét szem előtt tartó K&H gyógyvarázs ahhoz ad most tippeket, hogyan vegyük rá játékosan a gyerekeket az elegendő folyadékbevitelre, és mikre figyeljünk a vízparton.


Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!

A nagy hőségben a víz a legjobb barátunk – belülről hidratál, kívülről felfrissít. Gyermekek esetén azonban különösen oda kell figyelnünk, mennyit isznak belőle, és milyen helyen fürdenek. Nyáron ugyanis a leggyakoribb gyerekbetegségek közé a kiszáradás és a különböző fertőzéses megbetegedések sorolhatók. A K&H gyógyvarázs, a gyermekek egészségének elkötelezett támogatójaként összegyűjtötte, mire figyeljünk a vízzel kapcsolatban.

Ha a gyerek nem akar inni

Nyáron kiváltképp fontos, hogy pótoljuk az izzadás során elvesztett folyadékot. Mivel a kicsik szomjúságérzete általában nem jelentkezik időben, ha magától jelzi, hogy szomjas, az általában már a kiszáradás első jele. A megfelelő hidratáltságra tehát a szülőnek kell figyelni.

Játékos trükkök bevetésével azonban elérhetjük, hogy a kicsi örömmel igyon.

  • Hagyjuk, hogy gyermekünk maga válassza ki azt a poharat, kulacsot, amiből a legszívesebben inna, hiszen így nagyobb kedvvel veszi majd kézbe. Egy sima poharat vagy kulacsot pedig akár saját maga is megfesthet üvegfestékkel.
  • Tegyünk egy teli másfél literes palackot az asztalra, amiből a gyermek és mi is könnyen követhetjük, mennyi van még hátra a napi célmennyiségből.
  • Bár a víz a legjobb folyadékpótló, néha csempészhetünk némi ízt is a pohárba – legjobb, ha cukormentes, gyümölcsökből készült limonádét kapnak a kicsik, de citromlé, házi szörp, gyümölcslé vagy turmix is kerülhet a pohárba.
  • Szörpből és gyümölcsléből akár jégkockát is készíthetünk, ami vízben felolvadva szintén izgalmas lehet a kicsiknek.
  • A magas folyadéktartalmú ételek is segítségünkre lehetnek: készítsünk leveseket, főzelékeket, együnk joghurtot, kefírt. Iktassunk be lédús gyümölcsöket és zöldségeket is az étkezésekbe, mint például dinnyét, őszibarackot, meggyet, uborkát.

Pancsolási kisokos

A gyerekeknek a vízről leginkább a fürdés jut eszébe, hiszen a nyári melegben egész nap lubickolnának. Nem mindegy ugyanakkor, hogy hol és mint pancsol a gyerek, ezeket a tanácsokat érdemes megfogadni:

  • válasszunk olyan strandot vagy élővizes fürdőhelyet, ahol a vízminőség kiváló, az öltözők, mosdók, zuhanyzók igényesek;
  • zuhanyozzunk strandolás előtt és után is: előtte azért, hogy ne vigyünk koszt a vízbe, utána tusfürdővel pedig, hogy lemossuk magunkról és a gyerekekről a fertőtlenítőszereket és az esetleges kórokozókat;
  • legyen szó medencéről vagy élővízről, a víz lenyelése mindkét esetben gondot okozhat, ezért igyekezzünk már a legkisebbeket megtanítani arra, hogy csukott szájjal pancsoljanak – legjobb, ha fürdés előtt meg is itatjuk őket, nehogy kedvük támadjon egyet kortyolni;
  • ha kijöttünk a vízből, húzzon az egész család papucsot, és azzal járjunk a medence partján, illetve a vizesblokkokban is, így elkerülhetjük a fertőzéseket, kiépített, csempézett medencéknél pedig a véletlen baleseteket;
  • a parton cseréljük le minél hamarabb a nedves fürdőruhát szárazra, így a különösen lányokat veszélyeztető gombás megbetegedéseket is megelőzhetjük;
  • ha a gyermeken nyílt seb van, az a strandon könnyen elfertőződhet; ha mindenképp pancsolna a kicsi, kenjük be a sebkezelővel, és ragasszuk le vízálló ragtapasszal

Tippek a biztonságos családi pancsoláshoz – infografika linkekkel

Szöveg és fotó: K&H gyógyvarázs

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó

radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró

Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!

Ez is érdekelhet:

Egy anyuka tippje a biztonságos napozáshoz. Utánoznád?

Nemcsak a forró autó veszélyes, hanem a forró gyerekszoba is

Karúszóval biztonságos? Nem!

Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!



Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük