Anyás-Apás · 2018.03.22 12:53 · 8 perc

Füstmentes terhesség – 7 tipp a leszokáshoz

Ha egy dohányzó nő teherbe esik, a legtöbb, amit a babáért és önmagáért tehet, hogy azonnal leteszi a cigarettát. A leszokás azonban még akkor is nehéz ügy, ha tudjuk, hogy a terhesség, a baba egészsége hatalmas motiváció. De azért mégse a mission impossible kategóriája. Mutatok néhány tippet.

Nem könnyíti meg a dolgot, hogy a terhesség – és különösen annak első trimesztere – sok egyéb szempontból is embert próbáló lehet, elég ha csak az állandó fáradtságra, a nem szűnő émelygésre vagy a gyakori fejfájásra gondolunk.


Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!

Először is szögezzük le a legfontosabb alapelvet a terhesség alatti dohányzásra vonatkozóan: teljesen mindegy, hogy a terhesség melyik szakaszában szánod rá magad, hogy letedd a cigit, leszokni sosem késő! Tehát még egyszer: Leszokni. Sose. Késő. Persze minél hamarább, annál jobb. Amint abbahagytad, te magad és a magzat is azonnal jobban érzi magát. A szén-monoxid, az egyéb káros égéstermékek és a nikotin viszonylag rövid idő alatt kiürül a szervezetből, és a vér oxigénszintje normalizálódik. Érdemes kihasználni, hogy a terhesség, a magzat egészsége feletti aggódás hatalmas motivációt adhat a leszokásra, így még az is a siker reményében vághat bele, akinek más életszakaszokban nem lenne kellő akaratereje és önuralma ahhoz, hogy végleg eldobja a cigit.

Egy kis terhességi méregtan

A cigaretta füstje több mint 4000-féle kémiai vegyületet tartalmaz, köztük olyan ártalmas anyagokat is, mint a cianid vagy az ólom, és kb. 60 olyan anyag is van benne, mely rosszindulatú daganatos megbetegedésekre hajlamosít, azaz rákkeltő. Amikor valaki elszív egy cigarettát, ezek a mérgező vegyületek bekerülnek az anya keringésébe, pontosan oda, ahonnan a magzat saját oxigén- és tápanyagellátását biztosítja.

A dohányfüst fent említett több ezer összetevője között egyetlen olyan sincs, amire a magzat szervezetének jó lenne, de van köztük két különösen ártalmas: a nikotin és a szén-monoxid. Gyakorlatilag ez a kettő felelős a káros terhességi hatások szinte mindegyikéért. A terhesség alatti dohányzás semmi olyan eseményhez nem vezet, amiről bármelyik anya álmodozna: koraszülés, halvaszülés, kis súlyú újszülött. Ezek legfontosabb oka, hogy a nikotin és a szén-monoxid nem engedi elegendő oxigénhez jutni a magzat szervezetét. A nikotin például erőteljesen összehúzza az ereket, köztük a köldökzsinór ereit is, így csökken a rajtuk keresztül áramló vér mennyisége. A szén-monoxid molekulák pedig az oxigént szorítják ki az oxigénszállításért felelős vörösvértestek felszínéről.

Hogyan hat ez a babára?

Az oxigénhiányos állapot összességében gátolja a magzat növekedését és fejlődését. A terhesség alatti dohányzás nagyjából megduplázza annak esélyét, hogy a magzat túl korán vagy túlságosan kis súllyal érkezik erre a világra, vagy éppen sehogy sem érkezik erre a világra, mert halva születik. Sokkoló adatok? Igen, azok.

Ami a mennyiségeket illeti, napi pár cigaretta kevésbé ártalmas, mint az egész csomag, ám a különbség korántsem annyira jelentős, mint azt feltételezhetnénk.

Testsúly. Ha valaki napi egy dobozzal szív el a terhesség alatt, ez körülbelül 30 dekával csökkenti a baba születési súlyát, míg két doboz cigaretta ennek kétszeresével vagy még annál is többel. Bár gondolhatná valaki, hogy nem annyira számít a születési súly, sőt talán még a kisebb babák könnyebben is születnek meg, az újszülött súlya egyben a magzati fejlődés minőségét is jelzi, így a kis születési súlynak a későbbi életben még számtalan negatív következménye lehet.

Testi fejlődés és tüdők. A kis súlyú babák tüdeje általában éretlenebb, kevésbé képes ellátni a feladatát. Ilyenkor nagyobb az esélye, hogy az újszülött mesterséges lélegeztetésre szorul – annak minden káros következményével. Ha pedig nem megfelelő az oxigéncsere, akkor ez nemcsak a méhen belül, hanem megszületés után, a méhen kívüli életben is a normális testi fejlődés rovására megy. Az ilyen gyerekek között később gyakoribb az asztma és a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS, „bölcsőhalál”).

Szív. Ha az anya az első trimeszterben dohányzik, ezzel azt kockáztatja, hogy a magzatnál nagyobb eséllyel alakulnak ki szívfejlődési rendellenességek, például pitvari vagy kamrai sövényhiányok, úgynevezett „lyukas szív”.

Agy. A terhesség alatti dohányzás az egész életen át kihathat a gyermek agyának működésére. Különösen gyakoriak a tanulási és magatartásproblémák, és a gyermekek átlagos intelligenciahányadosa (IQ) is alacsonyabb.

7 tipp a leszokásra – nem csak terhesség alatt

1. Kérj segítséget a családtól és a barátoktól!

Erre is igaz, hogy „egyedül nem megy, egyedül nem megy”. Bár a gyermekvárás nagy motiváló erő, de a leszokás még így sem lesz könnyű menet. Elkél a környezet segítsége, bátorítása, támogatása. Ha a partner is dohányos, akkor azzal segíthet a legtöbbet, hogy ő is leteszi a cigarettát.

2. Ha nem sikerül teljesen letenni, legalább csökkentsd!

A dohányfüst és a nikotin káros hatása dózisfüggő, ami egészen leegyszerűsítve azt jelenti, hogy minél több, annál jobban árt. Azt is jó tudni, hogy a dohányzás abbahagyása után a káros hatások is gyorsan elenyésznek vagy legalábbis jelentősen csökkennek.

Ha végképp nem megy a leszokás, akkor az elektromos cigarettára való áttérés még mindig a legkisebb rossz, ilyenkor ugyanis nem közvetlenül jut be a nikotin füstként a szervezetbe, hanem szűrőn keresztül, permet formájában.

3. Ne érezd kínosan magadat!

Nehéz lehet bevallani az orvosnak vagy a védőnőnek, hogy dohányzol, hiszen akkora a nyomás a várandósokon, hogy szinte elvárt dolog a leszokás. Ám éppen az egészségügyi dolgozók azok, akik bátorítással, szakmai tanácsokkal segíthetnek is végleg megszabadulni a káros szokástól.

4. Keress sorstársakat, önsegítő csoportokat!

A való életben és a világhálón is számtalan önsegítő csoport működik. Itt a sorstársak egymást segítik, sőt korábbi dohányosoktól első kézből juthatsz gyakorlati tippekhez, tanácsokhoz azzal kapcsolatban, nekik mi vált be és mi nem.

5. Számold ki fillérre pontosan, mennyit spórolsz azzal, hogy a pénzedet nem cigarettára költöd!

Tervezd el azt is, hogy az így megmaradt pénzből mit veszel magadnak vagy a babának a szülés után, egy divatos blúzt, egy extra kényelmes – és ennek megfelelően méregdrága – szoptatós melltartót, egy különleges rugdalózót vagy egy csomaggal az agyonreklámozott trendi nadrágpelenkából.

6. Legyél magaddal szemben kedves!

Nem könnyű feladatra vállalkoztál, ne legyél hát magaddal túl szigorú. Tisztázdmagadban, hogy végül hová akarsz eljutni, de mindig csak a következő közvetlen célt tűzd ki magad elé, és jutalmazd meg magad valami aprósággal, ha sikerült elérni. Kényeztesd magad egy nyugodt fürdővel, egy barátnős ebéddel a kedvenc éttermedben vagy egy kis vásárlással.

7. Hallgasd meg azok tanácsát, akiknek már sikerült leszokniuk!

Erre vonatkozóan számos forrás lelhető fel az interneten, de akár a szomszédok között vagy a baba-mama úszáson is könnyen összeakadhatsz valakivel, aki korábban hasonló cipőben járt.

#dohányzás #terhesség #nikotin

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó

radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró

Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!

Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!



Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük